| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • Dokkio Sidebar (from the makers of PBworks) is a Chrome extension that eliminates the need for endless browser tabs. You can search all your online stuff without any extra effort. And Sidebar was #1 on Product Hunt! Check out what people are saying by clicking here.

View
 

End of year meeting agenda

Page history last edited by Lori 11 years, 5 months ago

Agenda - April 22, 2011

 

Time  Activity  Facilitator 
7:30 – 7:40

 Meet and Greet and Welcome

 TIE Scholarship Opportunity - apply by Tuesday, April 26, 2011

 (Fill-in Form or Hand Write Form)

Michael
7:40 – 7:55

 Quadrant D Lessons

 21st Century Skills and Rigor and Relavance Framework 

 

 Nancy
 Sharing experience:  implementing units / lessons with Web 2.0 tools
7:55 – 8:10   Every Financial Choice has a Cost (Douglass Valley ES) Denise Miller
8:10 - 8:25  How Inventions of the Industrial Revolution have impaced Our Lives Today (Eagleview MS) Jill Grimmesey
8:25 - 8:30   Breakout Group Protocol Lori 
8:30 – 8:40 Break   
8:40 - 10:30

BREAKOUT GROUPS* (see group assignments below)

Sharing Lessons / Group Discussion / Reflection* (1 hour 50 minutes)

                                Group 1:  Spruce II - (facilitated by Michael)

                                Group 2:  Maple - (facilitated by Nancy)

                                Group 3:  Snowmass I - (facilitated by Lori)

                                Group 4:  Cottonwood- (facilitated by Christine)

                                Group 5:  Aspen - (facilitated by Linda)

 
10:30 - 10:35 Break  
10:35 - 11:00

Innovation Station (login using your I.C. username and password)

Evaluation & Feedback from Participants and Mentees

Michael

                                                         

 

*Please bring samples of student work from the unit you taught and any electronic samples on a jump drive or accessible online.

 

Group Assignments

Location

 

Participant

Mentee

School

Spruce II

With

Michael Doub

1.

Julie Bayne

Sage Andorka

AAHS

2.

Laurinne Kinney

Tim Brubaker

HPE

3.

Penny Moulton

Brett Bauer

EWE

4.

Melissa Coleman

 

PHE

5.

Andrea Bullock

 

CTE

6.

Annie Hritz

 

LS - EAC

 

 

 

 

Maple

With

Nancy White

1.

Nancy Tyler

Becky Pantano

PHE

2.

Debbie Hill

Cindy Reed

PES

3.

Melissa Carney

Jaclyn Gottlieb

CMS

4.

Marci Eckles

Holly Clark

FES

5.

Kristen Brunelle

 

CTE

6.

Brian Petersen

 

DCC-M

Snowmass I

With

Lori Hartman

1.

Andrea McGeorge

Janice Theda

AIE

2.

Jill Chase

Nicole Meyer

FES

3.

Christy Helton

Patty Tsosie

HPE

4.

Debbie Cloe

 

EWE

5.

Rachael Trujillo

 

PHE

6.

Ruth Melendez 

 

PES

Cottonwood

With

Christine Schein

1.

Tana Tornquist

Wanda Lepillez

AIE

2.

Lisa DiPaola

Shelly Gosch

HPE

3.

Becki Pedersen

Michelle Lynch

MVE

4.

Tammy Barksdale

Doretta Hale

PHE

5.

Pam Cassady

 

PES

Aspen

With

Linda Conway

1.

Roger Henson

Paige Kraus

FHE

2.

Jean Shircliff

Elizabeth Larson

HPE

3.

Tiffany Straub

Sherri Nelson

MVE

4.

Amy Magnone

Nicole Knox

DCC-ES

5.

Samantha Disney

 

PES

 

 

 

 

 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.